Päris eesti oma BD

Vasta
villy34
Postitusi: 19
Liitunud: 07 Apr 2010, 14:16

Päris eesti oma BD

Postitus Postitas villy34 »

Mõtlesin algatada uue teema, sest minu jaoks on üllatav suur ja kauakestev vaikus päris Eesti oma BD suhtes. Kunagi ammu räägiti küll Detsembrikuumusest, küll Kalast (viimast nagu eriti ei ootagi). Aga pikisilmi ootaks küll esimest pääsukest. See võiks olla mõni restaureeritutest näiteks. Mis teie esimesteks eelistusteks oleks? Vana või uus? Vanast võiks olla näiteks Kevade (laiekraan ikkagi), aga ka Reliikvia, Hukkunud Alpinist või nipernaadi oleksid söödavad ekraaniformaadist hoolimata. Uuematest kargas pähe "Vanad ja kobedad saavad..." seda ilmselt meeldejäänud pildi ja kaameratöö tõttu.

No aga üldse, on kellelgi äkki kõrvu jäänud kuskil mingit infot selle kohta. Tartus olevat meil ju isegi (vist paar aastat juba) BD liingi olemas. See võiks ju toota midagi kodumaist...
dm7
Postitusi: 70
Liitunud: 04 Sept 2009, 19:14

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas dm7 »

Müük jääks ilmselt 100 eksemplari piirdesse kui sedagi. Kahjumiga vaevalt keegi selle tee ette võtab.
Magnust
Postitusi: 164
Liitunud: 06 Sept 2009, 17:44

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas Magnust »

keegi muidu teab midagi siinsetest müüginumbritest? ei taha uskuda, et 100 selle laeks jääks, kui just kohalikud dvd'd seda suurusjärku ei müü.
tutvusringkonnas ikka üksjagu neid va bluray huvilisi juba, kohalikud filmid ehk paneks rohkem inimesi neisse huvi tundma, hdtv'd ka üsna levinud juba.
kohalikku filmi saaks ehk vähe odavamalt ka müüa.
villy34
Postitusi: 19
Liitunud: 07 Apr 2010, 14:16

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas villy34 »

ma usun ise ka, et 500 koopiat leiaks kindlalt rakendust. Ütleme, et 100 läheks tootjatele endale (filmistuudiod/restaureerijad, teised tegijad), arhiivid, raamatukogud jne. 100 läheks jälle laenutustesse üle eesti, koolidesse. Paarsada ostetaks jaemüügist ja no kui 100 jääbki üle, võivad nad ju poeriiulitel seista nagu kõik teisedki filmid seisavad. Küll nad lõpuks ära ostetaks. Aga kindlasti lisaks see hoogu BD levikule Eestimaal...

Praegu just oleks õige aeg kodumaist toodangut välismaal pakkuda uudses formaadis. Vähemalt teoreetiliselt on nälg uue HD toodangu järele, mis ei ole tingimata Hollywoodi toodang. Kuni ei ole teisi alternatiivide pakkujaid, leviks Eesti film ka mujal maailmas (inglise subtiitrite olemasolul). Ma usun, et vähemalt multikad läheksid päris hästi... Nii et 100-200 vast ikka läheks ka mujal maailmas kasvõi uudishimu tõttu kaubaks.
liromeno
Postitusi: 346
Liitunud: 11 Sept 2009, 11:07

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas liromeno »

Eelistusi ei olegi - andke kõik, mis on... aga tehke korralikult.
Ei mingeid kohalikke levikäkke a'la DVD2002, ACME, ForumCinemas ja kesnadkõikon. Isegi soomlased ei ole seni ühegi korraliku plaadiga hakkama saanud ning pooled sakslased ja prantslasedki veel "harjutavad" kui suur stuudio/levitaja ettevalmistust ära ei tee.

Väidan, et Eestis ei olegi kogemustega spetsialisti, kes teaks kuidas BD tasemel authoringuga hakkama saada - euroopa spetsi kinnimaksmiseks kuluks tubli summa ja paartuhat ketastki ei tasuks praegu ära. Muuseas, Kala-lt tulnud "eesti esimene DVD" oli ka sisult õite kalane.

Ainuke "stardipositsioonil" seltskond, kes meenub, on Joonisfilmile lähedal seisev Filmpost, kelle HD masterid peaksid olema ajaloolises MPEG2 kodeeringus (aiman ka 25fps) ja normaalsete VC1/MPEG4 nad ei mölla, mis samas esimestena tõenäolisemate BD25 plaatide kasutamisel hädavajalikud on. Näiteks Joonisfilmi (Lotte jms uuema kraami) teoste tiff jms stillid on ilusad ja puhtad aga kes nad sellisena ka plaadiks teeks? Tehniliselt võttes võiks Eesti esimeseks BD-ks pidada siis Filmposti poolt digileviks ehk kinodes näitamiseks tehtud "Mina olin siin" plaati, aga selle täpseid tehnilisi detaile ma ei leidnud. Kes küüned taha saab, võiks täpsustada...

Erandina Aja Meistrid ja ERR ilmutatud Meri kogumik, ei ole Tallinnfilm suutnud viimaseid restaureeritud filme DVD-delgi välja anda, kuigi ettevalmistustele on sadu tuhandeid kulutatud (Nipernaadi ja Ideaalmaastiku osas kokku 380 000 kr aastast 2008, mida õnneks pole veel päris korstnasse kirjutatud). Tähelepanuväärne on, et EFSA 2009. majandusaasta aruandes on Tallinnfilmi kui tütarettevõtte sellekohase tegevuse osas suu vett täis, vbl järgmisest nõukogu koosoleku protokollist selgub täpsemalt, et kas ja millega siis seekord tööde poolelijätmist vabandatakse. Ja käesoleva aasta osas pole ühetegi plaati mainitud.
Samas kui "hoovõtu" tulemusel hakkaks regulaarselt poole aasta tagantki ilmuma kõigi taastatud filmide korralikud (MoC või WB DigiBook tasemel) BD+DVD combod nii 24.90...29.90 EUR letihinnaga, vääriksid tädid riiklikku kultuuripreemiat või midagi.

Muus osas kordan Eeriku avastust, et esimesena võib Olive Films lombi taga PTK välja anda - vähemalt DVD ilmumisajaks on lubatud 25.1.2011.

PS Arvan, et arhiivid, koolid ja raamatukogud ei ostaks veel aastaid BD plaate - puuduvad igasugused üleliigsed "viiesajased". Laenutused blokeerib filmipoe punt kui talle kõiki leviõigusi ei anta - aga sellega kaasneb vääramatult nõrk toode. Ning enamus ostjatest jääb ootama sooduspakkumist - n põhjanaabrid on Anttila alelaaridega "ära rikutud" ja meil on näha sama suundumust. Samas aiman, et usaldusväärse ja sotsiaalvõrgutatud netipoe kaudu saaks juba "väliseestlastelegi" müüdud tempos plaat päevas.
Viimati muutis liromeno, 15 Apr 2010, 16:58, muudetud 1 kord kokku.
villy34
Postitusi: 19
Liitunud: 07 Apr 2010, 14:16

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas villy34 »

No tänud põhjaliku vastuse eest. Sain kohe hulga targemaks. Kuigi jah, ei uskunud et see asi ikka nii nutune on. Ega ei jäägi muud üle, kui oodata kuni HD hakkab inimeste teadvusesse rohkem jõudma. Usun, et see võtab kõvasti rohkem aega, kui VHS väljapuksimine, kuna DVD eelis (kompaktsus, kvaliteet, lisad) oli toona selgelt ilmne. Praegu, 32 tolliste telekate juures, ei tule see vahe enamasti välja. Minu käest küsivad isegi laenutuse teenindajad, et kas on ka mingi vahe DVD ja BR vahel. Läheb ikka aastaid veel, kui kodudesse jõuavad 42+ tollised ekraanid ja veel, kui hakatakse HD ja SD vahel vahet tegema. Ja selleks omakorda on vaja HDTV kättesaadavust. No mis ma öelda tahan - ega vist enne 4-5 aastat me oma filmiga BD ei näe...
Tupsu
Postitusi: 386
Liitunud: 18 Okt 2009, 15:59
Asukoht: Tallinna lähedal

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas Tupsu »

villy34 kirjutas:.... Ega ei jäägi muud üle, kui oodata kuni HD hakkab inimeste teadvusesse rohkem jõudma. Usun, et see võtab kõvasti rohkem aega, kui VHS väljapuksimine, kuna DVD eelis (kompaktsus, kvaliteet, lisad) oli toona selgelt ilmne. Praegu, 32 tolliste telekate juures, ei tule see vahe enamasti välja. .....

Tegelikult on vist asi oluliselt lihtsam. Viletsa pildiga harjumiseks jäi liiga pikk periood, hea pildiga suurelt kineskooptelekalt esimesele kehva resoga plasma paneelile üle minnes.
Praegu ei paku ju keegi veel kvaliteetset telesignaali . Võta elion, Viasat ja Starman, kõik omamoodi kehvad ja üle 32" teleka neid normaalsena vaadata ei kannata.
Üksikud elioni DivX kanalid (n.n. HD ) seda ei kompenseeri. Starman kaabliga paljudele aga ei ulatu.
Nende poolt pakutavate piltide kõrval on tõsise ja suutliku DVD /Blu Ray mängija 1080i peale ülesse konverteeritud pilt nagu kulda. Vähemalt DVD9 formaadis plaadilt ja 52" pealt vaadatuna . (Soovitavalt mitte DVD2002 või muu cräpp firma toodang)
Üha rohkem mängijaid suudab mängida ka hea kvaliteedi ja resoga DivX ja filme saab internetist tasuta.

Rääkimata siis nendest üksikutest Blu Ray plaatidest, mille pilt ei erinegi oluliselt DVD omast. Ehk siis kui toodad mingit jama blu ray pähe, on pärast ka raske tarbijatele selgeks teha, et pilt on parem, kui ta seda mõnikord ei ole.

Tunnetamaks blu ray pildi paremust tuleks firmadel laskuda DVD tootmisel näiteks dvd2002 ja muu selliste x tootjate kvaliteedile ja tasemele. Ilmselt seda aga ei toimu, sest dvd omahind on odavam ja müügikasum suurem. Sinna kaevu keegi sülitama ei hakka.

Õnneks hakkab üha rohkem filme tulema aga sellistena, kus ühes karbis nii DVD , kui ka Blu ray ketas. Eesti levitajad seda vist ei armasta. Poolas näiteks ilmus sõrmuste isanda triloogia nii üksikplaatidel, kui kogumikus koos DVD plaadiga. Meil aga jälle ainult blu ray plaadid.
535+1 EST. Tellitud Ostetud One Direction: This Is Us, 2GUNS, The Wolverine, Percy Jackson: Sea of Monsters, Turbo, Pacific Rim, ELYSIUM, Smurfs2 3D, R.I.P.D, Grown Ups2, This Is The End, White House Down, The Croods, Man of Steel, World War Z
Kasutaja avatar
eerik
Site Admin
Postitusi: 563
Liitunud: 04 Sept 2009, 16:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas eerik »

Kes meist ei unistaks eesti filmist korralikul Blu-ray plaadil... Olen isegi unes näinud, et võidan lotoga kümneid miljoneid ning asutan seejärel Masters of Cinema ja Criterioni eeskujul väikese levifirma, mis tegeleb filmiklassika ja eesti filmide väljaandmisega Blu-ray'l. See on aga utoopiline unistus.

Oma hädaldamist peaksin alustama vist plaatide müümise võimalustest välismaale. Hiljuti oli mingi uuring Euroopa Liidu netipoodide kohta ning selgus, et need USAst oma arengus keskmiselt viis aastat maas. Eesti omad ilmselt tunduvalt rohkem. Millised on üldse eesti netipoed? Väga mannetud ja mitte-kasutajasõbralikud. Minu teada on meil vaid üks internetipood, mis on ka ingliskeelne ning saadab tellimusi üle maailma: CDMarket.eu. See omakorda on aga päris kõrgete hindadega ning eesti tooteid on seal väha, paremad plaadid on läbimüüdud ja laoseisu enam ei täiendata. Ja see ongi probleem. Sajad, kui mitte tuhanded plaadid jäävad müümata, sest huvilistel väljaspoolt Eestit puudub nende ostmiseks võimalus. Ja siin kohal räägin ma isiklikest kogemustest. Olen läbi netifoorumite aidanud mitmeid "filmifriike" üle maailma, kes on meie filmidest huvitatud. Enamasti olen andnud neile erinevate poodide kontaktandmed, kuid suurema huvi korral pole jäänud midagi muud üle, kui lähen poodi ning saadan neile ise postiga soovitud filmi. Viimati saatsin "Viimse reliikvia" Tšehhi.

See oli esimene lõik minu suurest murest. Eks lähipäevil hädaldan edasi...
Minu Blu-ray kollektsioon (kasvab aeglaselt, aga kindlalt)
Tupsu
Postitusi: 386
Liitunud: 18 Okt 2009, 15:59
Asukoht: Tallinna lähedal

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas Tupsu »

Nende netipoodidega on vist jälle üks keeruline konks sees. Meil ju kuuluvad paljud normaalse hinnaga poed maaletooja firmadele.
Neil on aga leviõigused ainult kindlasse piirkonda (eesti, läti, leedu )
Kui nüüd näiteks filmipood.ee hakkaks tegelema aktiivse piiritaguse müügiga, kas siis ei rikutaks suhteid stuudiote ja teiste levitajatega ?

Samas vähemalt Sonatiini puhul pole ma kindel, kas see nii Baltikumi keskne ikka on . Ise nad väidavad, et neilt lähevad suured kogused plaate hulgi ostjate poolt ka piiri taha. Ma ei täpsustanud, kas tegu on EU piiri taha (näiteks venemaale) müügiga.

Soovi korral saab plaadimüüki piiri taha ja EU siseselt igaüks lihtsalt käivitada.

Alustada võiks ebay netipoega. Firma tegemine eestis käib läbi interneti kuni 15 minutiga. Lepingud maaletoojatega jaemüügiks pole ka ilmselt suur probleem. Võimalikult täpsed kaubakirjeldused, tingimata paypal makse võimalus. Kindlasti tuleb ebays siis kauba sisestamisel määrata täpsed saatekulud erinevate riikide jaoks. Mitte nii, et postitame ka välismaale, kontakteeruge müüjaga hinna täpsustamiseks.
Ostja jaoks peaks ebays ostmise protsess kestma mitte rohkem, kui 5 minutit. Siis on ta valmis ka teinekord samast poest ostma.

Samuti eeldab see müügiprotsessi kiirendamiseks mõnda tasulist programmi- afterbay v.m. sellist.
Kõik on teostatav ja suurt algkapitali ning olulisi püsikulusid see ei nõua, küll aga palju vaba aega ja pühendumist.
Loomulikult peab sellega tegelev inimene valdama paari keelt ja üle keskmise taseme arvutit kasutama.
Praegu on eestis näiteks blu ray filmid oluliselt odavamad, kui saksamaal. Ebays on juba edukaid müüjaid, kes toovad oma plaadid inglismaalt ja müüvad läbi ebay Saksamaal. Võrreldes eestiga on seal pirukas ka oluliselt suurem ja natuke saiapuru jaguks ka uuele üritajale.

Siis on ju veel poola, kus võib üritada müüja läbi www.allegro.pl või www.ebay.pl (Viimane on küll esimese poolt välja tõrjumisel) Inglise netipoed igatahes mõlemas hakkama saada juba üritavad.
535+1 EST. Tellitud Ostetud One Direction: This Is Us, 2GUNS, The Wolverine, Percy Jackson: Sea of Monsters, Turbo, Pacific Rim, ELYSIUM, Smurfs2 3D, R.I.P.D, Grown Ups2, This Is The End, White House Down, The Croods, Man of Steel, World War Z
Kasutaja avatar
eerik
Site Admin
Postitusi: 563
Liitunud: 04 Sept 2009, 16:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Päris eesti oma BD

Postitus Postitas eerik »

Olin nädal tagasi põgusas kirjavahetuses Detsembrikuumuse produtsent Artur Talvikuga. Kahjuks on filmi eelarve siiani miinustes ning seetõttu võib Blu-ray'st ainult unistada.

Olen ka Tallinnfilmile kirjutanud, kuid siiani on nad umbes 90% minu kirjadest lihtsalt ignoreerinud. Neilt pole vist midagi oodata. Ilmselt kulude kokkuhoidmiseks ei suudetud restaureeritud "Nukitsamehele" isegi 35mm filmikoopiat teha, vaid seda näidatakse hoopis... Beta SP kassetti pealt. :( Miks nad ei võiks seda Blu-ray'lt või otse arvutist masterfaili pealt näidata jääb mulle arusaamatuks...

Seega ei jää mul midagi muud üle, kui soovitada teil Ühtse Eesti suurkogu salvestus osta, kui Eesti Blu-ray'd tahate omada. Kui keegi teine millegagi ei üllata, siis võib-see vähemalt 2010. a. ainsaks kodumaiseks Blu-ray'ks jäädagi.
Minu Blu-ray kollektsioon (kasvab aeglaselt, aga kindlalt)
Vasta