"Joonisfilm 40" Solarise keskuses

Vasta
liromeno
Postitusi: 300
Liitunud: 11 Sept 2009, 10:07

"Joonisfilm 40" Solarise keskuses

Postitus Postitas liromeno » 19 Nov 2011, 02:19

"Neljapäeval 17. novembril kell 16.00 avati "Solarise" aatriumis (st toidupoe sissekäigu ees)Eesti Joonisfilmi stuudio 40 tegevusaastat tähistav näitus "Inimese ja joone uuringud aastast 1971".

Joonisfilm algab pliiatsijoonest, joone iseloomust sõltub tegelaste ilmekus, millest omakorda kogu filmi väljenduslikkus. Ühe 10-minutilise filmi tarbeks valmib keskmiselt 30 000 joonist, millest Eesti Joonisfilmi arhiivis säilitatakse vaid murdosa. Tegu on filigraanselt teostatud joonistustega, mida vaadeldes ununeb liikuv film ja avaneb lehtede staatiline võlu. Uuringute loogika eeldab, et joonistused oleksid temaatiliselt grupeeritud. Näemegi, kuidas on läbi aegade kujutatud meest, naist, lapsi, loomi, rahvast, suhteid ja muud. Eraldi stiilinäidetega on esindatud kunagine ja tänane autorite tuumik - Rein Raamat, Avo Paistik, Priit ja Olga Pärn, Heiki Ernits, Janno Põldma, Priit Tender, Ülo Pikkov ja Kaspar Jancis. Näitus jääb avatuks 30. novembrini."


Vaatasin väljapaneku reedel üle ning soovitan, kellel vähegi võimalust, sedasama teha. Vaadates neid kaadrikilesid, kus puhtus ja värvid säravad kui potentsiaalne 4K, kerkis väike ahastus mõeldes, et kui võrreldamatult halva kvaliteediga neid teoseid telekast näha on olnud ja DVD-lt (ka "restaureeritult") leiab :cry: .
Lihtsalt peatud stendil rippuva kaadri ees ja püüad ette kujutada neid Pärna filme või Naksitralle kogu pikkuses ideaalsena jooksmas... Kui algmaterjal ei ole ilmselgelt jäänud kuidagi Disney'le alla, võiks põhimõttega pingutada, et kõik originaalnegatiivid (neile lähimad algmaterjalid) Eestisse > taastatud > Blu-rayle saaks. Ausam oleks jätta aastateks kulka ja efsa toetused uutele "mängufilmidele" jagamata ning teha selle eest pärand korda - igasuguste Lumekuningannade jms saasta olemasolu ei huvita aastate pärast ka Eestis kedagi ning tõenäolisemalt peitub Eesti filmi (sh rahastamise) tulevik Toomi-masti noorte tegudes, õpingutes ja ilmarännakutes.

Vasta